W nowym roku GPW kontynuuje świętowanie 30-lecia
30 stycznia 2022
- W ramach jubileuszu zostały zorganizowane koncerty z muzyką z jubileuszowej płyty Giełdy „All Time Highs”
- W wydarzeniu wzięli udział zarówno pracownicy Giełdy, jak i instytucji z nią współpracujących
- W Centrum Giełdowym wciąż jest wystawiona ekspozycja stacjonarna poświęcona historii GPW
- Mobilne wystawy zewnętrzne można obecnie oglądać na Placu Jagiellońskim w Radomiu oraz w Gmachu Głównym SGH w Warszawie
- Obchody 30-lecia powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie będą trwały do kwietnia 2022 r.
Uroczyste obchody jubileuszu 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęły się 16 kwietnia ub. roku – dokładnie trzy dekady od inauguracyjnej sesji giełdowej, która zapoczątkowała działanie GPW. Jubileuszową sesję uderzeniem w dzwon giełdowy otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który objął Patronatem Honorowym obchody 30-lecia GPW. W tej szczególnej uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych, spółek giełdowych i instytucji związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego.
Wyjątkowym pomysłem uczczenia jubileuszu 30-lecia jest z pewnością wydanie przez warszawską giełdę płyty zatytułowanej „All Time Highs”. Znajduje się na niej 16 utworów z filmów i seriali o tematyce bądź z wątkami giełdowymi i finansowymi (m.in. Capital City, The Big Short, Wilk z Wall Street, Arbitraż, Chciwość). Wszystkie utwory zostały ponownie nagrane, a część z nich dodatkowo przearanżowana przez najznakomitszych polskich aranżerów takich jak Krzesimir Dębski, Filip Wojciechowski czy Marcin Piekut. Idąc krok dalej GPW zorganizowała specjalne koncerty, podczas których utwory te wykonywali wybitni artyści związani z Operą Light – producentem muzycznym płyty „All Time Highs”. Koncert premierowy odbył się 7 października 2021 r., w czasie trwającej drugiej Konferencji Giełd Trójmorza, również organizowanej przez Giełdę. Kolejne dwa koncerty zostały zorganizowane 17 i 18 stycznia 2022 r. Wzięli w nich udział zarówno pracownicy giełdy, a także przedstawiciele instytucji z nią współpracujących (w tym członkowie giełdy), a także mediów.
Podczas koncertu wystąpili:
- Krzesimir Dębski – przy projekcie „All Time Highs” jako aranżer oraz dyrygent
- Marcin Piekut – aranżer/multiinstrumentalista
- Filip Wojciechowski – aranżer/fortepia
- Katarzyna Laskowska – sopran liryczny, dyrektor naczelna i artystyczna OperaLight
- JuliaRosińska i MarcinWojciechowski – śpiew
- KingaKielich – śpiew
- Joao De Sousa – śpiew
- Filip Wojciechowski Trio, w składzie:
- Wcześniej wymieniony Filip Wojciechowski – fortepian
- Paweł Pańta – kontrabas, gitara basowa
- Cezary Konrad – perkusja
- Rafał Korpik – bas
- Janusz Wawrowski – skrzypce
- Karol Wachnik – gwizd
- Mateusz Stankiewicz – akordeon
- Waldemar Szoff – gitara elektryczna
- Konrad Gzik – saksofon altowy
oraz
- orkiestra OperaLight pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
- balet OperaLight w składzie: Natalia Jóźwiak, Sebastian Piotrowicz, Jakub Piotrowicz, Jakub Mędrzycki, Michał Adam Góral, MateuszSobczak, Jasiek Kosianko.
Koncert poprowadzili Agnieszka Oszczyk oraz Tomasz Wolny.
Płyta dostępna jest na www.30latGPW.pl oraz kanale YouTube GPW
Jedną z kolejnych inicjatyw GPW, w ramach świętowania okrągłych urodzin, było przygotowanie dwóch wystaw: stacjonarnej oraz mobilnej. Ekspozycja stacjonarna gromadzi eksponaty i materiały multimedialne związane z historią warszawskiej giełdy. Można na niej zobaczyć m.in. pierwszy dzwon giełdowy GPW, statuetki debiutów giełdowych, prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., dyskietki ze zleceniami domów maklerskich z pierwszych lat działalności GPW. Zostały również zebrane i zaprezentowane materiały, które świat giełdy traktują z przymrużeniem oka, np. komiks giełdowy czy liczne rysunki satyryczne. Jedną z części ekspozycji stanowi infokiosk z materiałami multimedialnymi, dzięki którym w przystępny sposób można poznać trwającą również trzy dekady historię Biura Maklerskiego Pekao. Wystawę, której partnerem jest Bank Pekao S.A., będzie można obejrzeć bezpłatnie w holu Centrum Giełdowego przy ul. Książęcej 4 w Warszawie.
Reportaż z otwarcia Wystawy stacjonarnej
Historię Giełdy można również poznać dzięki wystawom mobilnym, które podróżując po Polsce ukazują m.in. historyczne siedziby GPW, początki funkcjonowania rynku kapitałowego w powojennej Polsce i wyjaśniają znaczenie symboli giełdowych. Na ekspozycję składa się 20 plansz w języku polskim i angielskim. Dodatkowo wystawa została wzbogacona o 10 plansz związanych z jubileuszem 30-lecia funkcjonowania Biura Maklerskiego Pekao S.A. Plansze przypominają historię Biura, pokazują najważniejsze nagrody zdobyte na przestrzeni lat, a także przypominają historyczne zdjęcia maklerów. Obecnie wystawy mobilne można oglądać na Placu Jagiellońskim w Radomiu oraz w Gmachu Głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy al. Niepodległości 162.
To tylko część z urodzinowych inicjatyw GPW. W ramach obchodów okrągłego jubileuszu powstania warszawska giełda m.in. wydała jubileuszowy album, postawiła pasiekę na dachu swojej siedziby, zorganizowała miejską grę terenową „Za głosem Giełdy” oraz „Wielki Test o Pomnażaniu Pieniędzy” wyemitowany w TVP. Również pracownicy GPW podjęli szereg akcji w ramach „30 dobrych uczynków na 30-lecie GPW”, m.in. akcje wolontariackie, w tym zbiórki na rzecz dzieci z domów dziecka, schronisk oraz uchodźców, a także wspierali inicjatywy edukacyjne.
Czytaj cały artykuł na W nowym roku GPW kontynuuje świętowanie 30-lecia