Najważniejsze wydarzenia ostatnich 30 lat na GPW
30 grudnia 2021
W tym roku w kwietniu obchodziliśmy 30-lecie pierwszej sesji giełdowej. To dobry powód, żeby przypomnieć najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w historii naszego rynku kapitałowego.
Uwaga, to nasza lista, stworzona z punktu widzenia inwestorów indywidualnych. Zachęcamy też do podawania swoich typów wydarzeń, które zmieniły oblicze naszej giełdy. Wydarzenia te nie są też często podane w kolejności
chronologicznej. Tak samo, nie są ułożone od najważniejszego do najmniej ważnego.
1. Pierwsza sesja giełdowa
To co dzisiaj wydaje się oczywiste 30 lat temu wcale takie nie było. Dla przykładu w toku przygotowań do pierwszej sesji giełdowej rozpatrywano temat, czy akcje mają być zdematerializowane i czy obrót giełdowy ma być w pełni elektroniczny. Znamy wszyscy przecież filmy pokazujące jak całe dziesięciolecia wyglądał handel na giełdach na całym świecie, gdzie maklerzy w kolorowych marynarkach machali do siebie rękami dając znaki jakie mają oferty kupna lub sprzedaży różnych walorów. Na szczęście dla wszystkich zapadła wówczas decyzja o w pełni elektronicznym handlu i 16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja giełdowa. Uczestniczyło w niej 7 domów maklerskich. Na tej sesji było notowanych zaledwie 5 spółek. Były to Kable, Tonsil, Krosno, Exbud i Próchnik. Żadna z tych spółek nie przetrwała w obrocie giełdowym do dnia dzisiejszego. Na sesji złożono łącznie 112 zleceń kupna i sprzedaży, a obrót wyniósł 1990 zł (po uwzględnieniu denominacji).
2. Wprowadzenie indeksu WIG20
Od początku istnienia Giełdy był notowany indeks WIG. Kilka lat później, 16 kwietnia 1994 roku, zdecydowano o wprowadzeniu kolejnego indeksu, który pokazuje zachowanie 20 największych spółek na polskiej giełdzie. Pierwszą wartością indeksu było 1000 pkt. „Debiutantami” w indeksie WIG20 były następujące spółki: ING Bank Śląski, Elektrim, WBK, Wedel, BRE Bank, Żywiec, Polifarb Cieszyn, Millennium, Vistula, Mostostal-Export, Universal, Okocim, Exbud, Próchnik, Wólczanka, Kable, Swarzędz, Irena, Sokołów oraz Krosno. Co ciekawe wówczas na GPW były notowane zaledwie 23 spółki. „Pechowcami”, którzy nie dostali się do pierwszego składu indeksu były spółki Rafako, Mostostal Warszawa oraz Tonsil. Pierwsza rewizja składu indeksu miała miejsce 18 lipca 1994 roku. Z indeksu „wyleciał” Próchnik. Jego miejsce zajęły akcje Rafako.
3. Debiut Banku Śląskiego jako przykład początku ery wielkich prywatyzacji:
Zarówno polskie jak i zagraniczne przykłady pokazują, że nie ma lepszej metody na zainteresowanie ludzi inwestowaniem na giełdzie jak prywatyzacja dużego, państwowego brandu. Bank Śląski debiutował na szczycie pierwszej hossy w 1994 roku. Wzięło w nim udział ponad 800 tys. inwestorów, co jest niepodbitym do dzisiaj rekordem. Przebitka na debiucie wyniosła wówczas aż 1350%. Prywatyzacje Banku Śląskiego można uznać za początek ery wielkich prywatyzacji. Kolejne duże prywatyzacje w latach 90-tych, które przyciągnęły tłumy inwestorów indywidualnych to: Bank Handlowy, KGHM, Pekao SA, TP SA, PKN ORLEN i już w 2004 roku PKO BP.
(…)
Zobacz więcej na www.sii.org.pl
Czytaj cały artykuł na Najważniejsze wydarzenia ostatnich 30 lat na GPW