Giełdy Trójmorza – wspólnym głosem w Warszawie
22 października 2021
Wspólne cele, zacieśnianie współpracy, ale przede wszystkim dalszy rozwój, także technologiczny. II Konferencja Giełd Trójmorza, która odbyła się w dniach 7-8 października, to dowód na siłę inicjatywy zrzeszającej rynki kapitałowe krajów Trójmorza, ale przede wszystkim ich wspólny przekaz. Chcemy dalszej współpracy, dalszej integracji. Jesteśmy silni, ale stać nas na znacznie więcej.
Trójmorze, w skrócie 3M, a także 3S, 3SI, to inicjatywa skupiająca 12 państw UE. Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Inicjatorami ich współpracy byli, w 2015 roku, prezydenci Polski i Chorwacji: Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović. Współpraca państw, szybko zaowocowała współpracą rynków kapitałowych. Współpomysłodawcą, a obecnie także przewodniczącym inicjatywy jest, największa z giełd regionu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Spotkanie na szczycie
Obecnie inicjatywa giełd Trójmorza, zrzesza siedem europejskich giełd: czeską, węgierską, słowacką, rumuńską, chorwacką, słoweńską, oraz polską. Jej główny cel, to pogłębianie współpracy pomiędzy giełdami regionu Europy Centralnej, a także wspólna promocja rynków i notowanych na nich spółek. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza, to prawie jedna trzecia całkowitej powierzchni UE, dlatego Konferencja Giełd Trójmorza, której II edycja odbyła się na początku października w Warszawie, to jedno z najważniejszych gospodarczych wydarzeń sezonu.
– Inicjatywa Trójmorza, która powstała przed sześcioma laty przybiera coraz szerszy wymiar. Jako giełdy i rynki kapitałowe regionu wpisujemy się w nią w naturalny sposób. Widzimy wyraźne i praktyczne korzyści płynące z naszej współpracy. Z jednej strony jest to wspólna promocja regionalnego rynku, który jako całość jest dużo bardziej atrakcyjny dla globalnych inwestorów. Z drugiej zaś strony nasza współpraca sprawia, że głos mniejszych giełd jest dużo lepiej słyszalny na etapie tworzenia europejskich regulacji dotyczących rynku kapitałowego, a dzięki temu prawo wspólnotowe znacznie lepiej oddaje interesy nie tylko największych parkietów, ale i tych mniejszych. Jako GPW duże nadzieje wiążemy też z zacieśnianiem współpracy technologicznej. Sama Konferencja Giełd Trójmorza jest doskonałym miejscem zarówno do wymiany opinii, jak i bardzo praktycznych rozmów biznesowych – mówił zapowiadając wydarzenie Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.
Pierwsza edycja Konferencji Giełd Trójmorza odbyła się we wrześniu 2020 r. w Krakowie. Druga, 7-8 października, tego roku w Warszawie, uświetniając tym samym obchody 30-lecia organizatora spotkania, czyli Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Całoroczne obchody zostały objęte Patronatem Honorowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
Trójmorze i znacznie więcej
W zorganizowanym przez GPW wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele polskich władz, najważniejszych instytucji europejskich, prezesi giełd Trójmorza, przedstawiciele spółek z indeksu CEEplus (indeks grupujący najbardziej płynne firmy z regionu), a także, co warte podkreślenia, goście z Armenii i Gruzji. Trójmorze i znacznie więcej? To możliwe.
– mówił, podczas uroczystego otwarcia Konferencji, Marek Dietl.
Do tej pory mocno współpracowaliśmy na osi wschód-zachód. Teraz czas, abyśmy jako giełdy mocniej współpracowali na linii północ-południe. Jako region mamy wiele do udowodnienia, jeśli chodzi o współpracę rynków kapitałowych. … Dzięki inicjatywie Trójmorza głos mniejszych giełd jest lepiej słyszalny i jesteśmy też bardziej rozpoznawalni. Nasza współpraca nie może się jednak ograniczać wyłącznie do tego regionu, dlatego cieszę się z licznej delegacji z Armenii czy Gruzji. Naszą rolą jest wesprzeć te kraje w integracji ze światowymi finansami
Więcej na www.biznes.wprost.pl/
Czytaj cały artykuł na Giełdy Trójmorza – wspólnym głosem w Warszawie